دستگاه تصفیه آب خانگیم روشن میشه ولی ازش آب یا کم میاد یا نمیاد

دستگاه تصفیه آب، آب کم میده

یکی از مشکلات عمده ای که برای دستگاه های تصفیه آب ممکن است ایجاد شود این است که میزان تولید آب کاهش یابد و یا حتی صفر شود.

در این موارد ممکن است که دستگاه تصفیه آب خانگی شما به خوبی کار کند ولی میزان آب خروجی کاهش داشته باشد و شما در فهمیدن مشکل دستگاه خود دچار سردرگمی شوید.

در ادامه متن به بررسی این مشکل ( دستگاه تصفیه آب، آب کم میده ) می پردازیم و آموزش هایی در این موضوع به شما می دهیم.سایت به آبی ارائه دهنده خدمات عالی در زمینه دستگاه تصفیه میباشد

دستگاه تصفیه آب خانگیم روشن میشه ولی ازش آب یا کم میاد یا نمیاد

یکی از نشانه های کاهش تولید آب توسط دستگاه تصفیه آب این است که با برداشت یک لیوان آب دستگاه به مدت طولانی روشن می ماند و کار می کند.

برای این که مطمئن شویم دستگاه تصفیه آب هیچ آبی تولید نمی کند باید طبق دستورالعمل پیش رو عمل کنید.

از صفحه دستگاه تصفیه آب صنعتی ما هم دیدن فرمایید.

ابتدا باید شیر مخزن و شیر میکس دستگاه را ببندید، سپس شیر برداشت آب که بر روی سینک قرار گرفته را باز کنید، در این وضعیت موتور دستگاه برای تصفیه باید روشن شود ( روشن بودن موتور را می توان از لرزش آن متوجه شد).

در این حالت باید میزان آب خروجی از شیر را اندازه گرفت، در حالتی که کارکرد دستگاه تصفیه آب طبیعی باشد باید یک باریکه آب از شیر خارج شود.

دستگاه تصفیه آب، آب کم میده

عیب یابی دستگاه تصفیه آب

در صورتی که طبق دستورالعمل بالا پیش رفتید و از شیر برداشت باریکه آب خروجی را مشاهده کردید نتیجه می گیرید که عملکرد دستگاه تصفیه آب تا به اینجای کار درست بوده است، برای اینکه حجم آب خروجی را به صورت دقیق تری اندازه گیری کنیم باید شیر برداشت یک ظرف 1 لیتری را در زمانی کمتر از 6 دقیقه پر کند.

در این حالت اگر قبل از این کارها کاهش آب خروجی از دستگاه داشته ایم ممکن است به دلیل خراب بودن شیر مخزن، خراب بودن خود مخزن یا کافی نبودن باد آن بوده است.

در صورتی که میزان آب خروجی از شیر برداشت کم باشد و یا به صورت قطره قطره بوده یا اصلا آبی وجود نداشته باشد طبق دستورالعمل زیر پیش می رویم.

دستورالعمل دوم برای عیب یابی

  • مرحله اول

به محفظه فشار دستگاه تصفیه آب نگاه کنید و ببینید که چه عددی را نشان می دهد، در صورتی که فشار دستگاه بیشتر از 50 psi بود باید مرحله 2 را در متن مطالعه کنید ولی در صورتی که کمتر از 50 psi بود طبق ادامه متن پیش بروید.

  1. در این حالت ممکن است که جریان فاضلاب دستگاه از میزان منطقی آن بیشتر باشد یا اینکه یکی از قطعات دستگاه تصفیه آب به نام محدودکننده فاضلاب دچار مشکل شده باشد یا کلا از مدار خارج شده باشد.

تست آب خروجی دستگاه

برای تست آبی خروجی از مسیر فاضلاب باید ابتدا لوله ای که دستگاه را به فاضلاب وصل می کند جدا کنیم، هنگامی که دستگاه تصفیه آب در حالت طبیعی کار کند آبی که خارج می شود دارای یک فشار نسبتا قوی می باشد.

برای تست آن باید مسیر لوله را به نحوی ببندید برای مثال می توانید لوله را خم کرده تا آب خارج نشود.

دستگاه تصفیه آبم،آب کم میده

دستگاه تصفیه آب، آب کم میده

  • در این حالت چندیدن وضعیت مختلف برای دستگاه شما قابل رخ دادن است که شامل موارد زیر می باشد :

الف- زمانی که لوله را مسدود کنیم فشار گیج دستگاه باید به میزانی بیشتری از 100 psi برسد و آب خروجی از شیر برداشت به وضعیت عادی برگردد. اگر این حالت برای دستگاه تصفیه آب رخ بدهد نشان دهنده آن است که قطعه محدودکننده فاضلاب خراب شده است یا این که کلا در سیستم وجود نداشته است.

ب- در صورتی که لوله را مسدود کنیم ولی فشار دستگاه تصفیه آب میزان کمی افزایش دهد و از 100 psi کمتر باشد، مقدار خروجی آب از شیر برداشت نیز تغییر خاصی نداشته باشد نشان دهنده این است که دستگاه تصفیه آب فشار لازم را تامین نمی کند.

پ- حالت سوم در دستگاه به این صورت است که فشار گیج به مقدار بالاتر از 100 psi برسد ولی میزان آب خروجی تغییر خاصی نکند، در این حالت نتیجه می گیریم که تولید آب توسط ممبران دستگاه کاهش داشته است.

2. دستگاه تصفیه آب فشار لازم برای خروج مقدار آب کافی ایجاد نمی کند.

3. در صورتی که فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه آب و حجم آن پایین باشد نیز موجب افت فشار شده در نتیجه فشار آب از شیر برداشت نیز کاهش خواهد داشت.

این مشکل زمانی قابل تست است که لوله فاضلاب را مسدود کنیم و شاهد افزایش فشار آب خروجی باشیم.

4. در یک حالت دیگر نیز ما افت فشار در خروجی داریم آن هم حالتی است که فشار آب ورودی از وضعیت خوبی برخوردار باشد اما هنگام عبور از فیلتر ها، شیر ها و اتصالات دستگاه تصفیه آب دچار افت در فشار خود شود و در زمان رسیدن به پمپ دستگاه فشار لازم را نداشته باشد.

برای رفع این مشکل باید بخش هایی از دستگاه تصفیه آب مانند شیر برقی آن و فیلتر ها را بررسی کرده و مشکلات آن را حل کنید.

مرحله دوم

در صورتی که فشار گیج دستگاه تصفیه آب از مقدار 50psi بیشتر باشد و میزان آب خروجی از شیر در حد کم یا حتی صفر باشد باید به سراغ مشکلات ممبران در دستگاه رفته و آن را بررسی و عیب یابی نمایید.

حمیدرضا کامیاب
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • به آبی /

    دستگاه تصفیه آب، آب کم میده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *