آیا در آب سرب وجود دارد؟ چه اثراتی دارد؟

آیا در آب سرب وجود دارد؟ چه اثراتی دارد؟

وجود سرب در منابع آب بسته به منبع آب و سیستم تامین ممکن است متفاوت باشد. ساختار منابع آب و سیستم های توزیع می تواند بر غلظت سرب در آب آشامیدنی تأثیر بگذارد.

آیا در آب سرب وجود دارد؟ چه اثراتی دارد؟

سرب می تواند از لوله های قدیمی آب، اتصالات لوله یا مواد حاوی سرب که آب با آنها در تماس است، شسته یا تجزیه شود. اگر لوله‌های سربی قدیمی هنوز در ساختمان یا خانه استفاده می‌شوند یا مواد سربی در لوله‌کشی آب آشامیدنی وجود دارد، ممکن است خطر آلودگی آب آشامیدنی با سرب افزایش یابد.

تست سرب آب آشامیدنی

اندازه گیری میزان سرب آب آشامیدنی شما گام مهمی در حفاظت از سلامت خانواده شما است. آلودگی سرب می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود، بنابراین آزمایش منظم آب آشامیدنی شما توصیه می شود. آنچه باید در مورد آزمایش سرب آب آشامیدنی بدانید در اینجا آمده است:

چرا آب آشامیدنی را برای سرب آزمایش کنیم؟

سرب می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی مرتبط با آلودگی آب آشامیدنی شود. به ویژه برای کودکان، زنان باردار و افراد مسن می تواند خطرناک باشد. قرار گرفتن در معرض سرب می تواند منجر به عقب ماندگی ذهنی، مشکلات رفتاری و مشکلات جسمی شود. به همین دلیل مهم است که میزان سرب آب آشامیدنی خود را اندازه گیری کنید.

چه کسی باید آب آشامیدنی را برای سرب آزمایش کند؟

افرادی که برای آزمایش سرب آب آشامیدنی توصیه می شوند ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اگر خانه شما دارای لوله های سربی یا لوله کشی قدیمی است
 • خطر آلودگی بالای سرب در منبع آب شهری شما وجود دارد
 • اگر فرزندان یا زنان باردار در خانه شما زندگی می کنند

چگونه آب آشامیدنی را برای سرب آزمایش کنیم؟

می توانید برای آزمایش آب آشامیدنی از نظر سرب، با اداره بهداشت یا آژانس محیط زیست محلی خود تماس بگیرید. آزمایشگاه های حرفه ای یا موسسات بهداشتی مجاز نمونه های آب شما را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کنند. مهم است که اطلاعاتی در مورد مواردی که هنگام نمونه برداری باید در نظر بگیرید و چگونه نمونه ها باید ذخیره شوند، به دست آورید.

چگونه نتایج را ارزیابی کنیم؟

نتایج آزمایش سرب آب آشامیدنی نشان دهنده غلظت سرب است. این نتایج بر اساس استانداردها و دستورالعمل های بهداشتی ارزیابی می شوند. به طور کلی مقدار سرب در آب آشامیدنی بر حسب میکروگرم (میکروگرم) در لیتر بیان می شود. مقامات بهداشتی ممکن است نوشیدن آب بالاتر از سطح سرب معین را خطرناک بدانند.

در صورت منفی بودن نتایج چه باید کرد؟

اگر نتایج آزمایش سرب آب آشامیدنی سطوح بالای سرب را نشان داد، باید بلافاصله به مقامات بهداشتی محلی یا ارائه دهندگان آب اطلاع دهید.

برای اطمینان از تامین آب آشامیدنی سالم، آزمایش منظم آب آشامیدنی و نظارت بر مطابقت آن با استانداردهای فعلی حیاتی است.

نحوه حذف سرب از آب آشامیدنی

آلودگی سرب مشکلی است که سلامتی را به خطر می اندازد و اینکه چگونه می توانیم سرب را از آب آشامیدنی حذف کنیم، سوال متداولی است. آلودگی بیش از حد سرب در منابع آب شهری باعث نگرانی در سراسر کشور شده است.

دلایل مخلوط شدن سرب در آب

دلایل ورود سرب به آب آشامیدنی متنوع است و باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. این دلایل ممکن است:

 • آب شهری: آب منبع تامین کنندگان شهری ممکن است حاوی سرب باشد.
 • سرب در خاک: سرب در خاک می تواند به منابع آب راه پیدا کند و سطح سرب در آب را افزایش دهد.
 • لوله‌های سربی: لوله‌های سربی که هنوز در ساختمان‌های قدیمی استفاده می‌شوند می‌توانند باعث آلودگی آب به سرب شوند.

حدود مقدار سرب در آب آشامیدنی باید چقدر باشد؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) استاندارد سختگیرانه تری را برای سطوح سرب در آب آشامیدنی توصیه می کند. WHO توصیه می کند که سطح سرب در آب آشامیدنی باید تا 10 میکروگرم (میکروگرم) سرب در لیتر باشد.

مقدار حدی سرب در آب آشامیدنی ممکن است بر اساس قوانین و مقررات جاری در ایران متفاوت باشد. به طور کلی پذیرفته شده است که سرب باید در سطح بسیار پایینی در آب آشامیدنی باشد زیرا قرار گرفتن در معرض سرب می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. به همین دلیل، حد سرب در آب آشامیدنی معمولاً در مقدار بسیار کم میکروگرم 10 میکروگرم (میکروگرم) در لیتر تعیین می شود.

اثرات مضر سرب بر سلامت انسان چیست؟

سرب سمی است که وقتی وارد بدن می شود می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. به ویژه برای کودکان، زنان باردار و افراد مسن می تواند خطرناک باشد. مضرات قرار گرفتن در معرض سرب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات رفتاری: قرار گرفتن در معرض سرب می تواند باعث مشکلات رفتاری در کودکان شود. مشکلاتی مانند عصبانیت، بیش فعالی و کمبود توجه ممکن است رخ دهد.
 • رشد مغز را مختل می کند: رشد مغز کودکان در مواجهه با سرب می تواند تأثیر منفی بگذارد. این می تواند منجر به مشکلات یادگیری و هوش شود.
 • اختلالات توجه را افزایش می دهد: قرار گرفتن در معرض سرب می تواند به مشکلات کمبود توجه و تمرکز کمک کند.
 • ضریب هوشی را کاهش می دهد: مطالعات نشان می دهد کودکانی که در معرض سرب قرار می گیرند دارای سطح هوشی پایین تری هستند.
 • رشد جسمانی را به تأخیر می اندازد: سرب می تواند بر رشد و رشد جسمانی کودکان تأثیر منفی بگذارد.

چگونه از آب خود در برابر خطرات سرب محافظت کنیم؟

چند راه برای کاهش خطر آلودگی به سرب وجود دارد:

 1. آب خود را تمیز نگه دارید
  برای جلوگیری از ماندن بیش از حد آب در لوله ها، می توانید با زدن شیر آب برای چند دقیقه آب تمیز به دست آورید.
 2. آب سرد را انتخاب کنید
  نوشیدن آب از انتهای سرد شیر شما می تواند احتمال ورود سرب به آب را کاهش دهد.
 3. از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس استفاده کنید
  به عنوان یک راه حل بلند مدت، نصب سیستم تصفیه آب اسمز معکوس یکی از بهترین گزینه ها است. این سیستم می تواند به طور موثر سرب را از آب شما حذف کند.

چه سیستم هایی برای تصفیه سرب از آب آشامیدنی استفاده می شود؟

 • (RO) سیستم تصفیه فناوری غشایی: سیستم های تصفیه آب از مواد غذایی مختلف از جمله سرب با جداسازی فیزیکی آنها از آب محافظت می کند. فیلتر غشایی پیشرفته دستگاه تصفیه آب پرفکت واتر 99.99 درصد سرب را از بین می برد.
 • فیلتر کربن فعال : فیلترهای کربن فعال فیلترهایی هستند که می توانند به طور موثر رسوبات آلی و معدنی مانند سرب را در آب جذب کنند.
 • تبادل یونی: روش تبادل یونی یون های سرب موجود در آب را با حذف آنها از آب تصفیه می کند.

چگونه یک دستگاه تصفیه آب سرب را از بین می برد؟

سیستم تصفیه آب پرفکت واتر با عبور آب از یک سری فیلترها، آلودگی هایی مانند سرب را از بین می برد. غشاء  RO 99.99 درصد سرب و سایر مواد مضر را فیلتر می کند. به این ترتیب می توانید آب آشامیدنی تمیز و سالمی تهیه کنید.

سیستم های برتر تصفیه آب تصفیه آب یخ

فروش سیستم های تصفیه و تصفیه آب خانگی پرفکت واتر از طریق کارشناسان مجاز و آموزش دیده تصفیه آب در کشور ما برای آب تمیز و حذف سرب انجام می شود. با یافتن نزدیکترین نمایندگی مجاز می توانید از ایمنی آب خود اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول سرب در آب

اثرات آب سرب دار برای سلامتی چیست؟

قرار گرفتن در معرض سرب می تواند باعث مشکلات رفتاری، عقب ماندگی ذهنی و مشکلات جسمی در کودکان شود. به ویژه برای کودکان، زنان باردار و افراد مسن خطرناک است.

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس با عبور آب از یک سری فیلترهای مخصوص، مواد مضری مانند سرب را حذف می کند. غشای RO آلاینده ها را فیلتر می کند و آب آشامیدنی تمیزی را فراهم می کند.

چگونه می توانم آلودگی سرب را در خانه بررسی کنم؟

برای کاهش آلودگی به سرب، می توانید آب را در خانه با چند دقیقه دواندن آب تمیز کنید. می توانید آب سرد را انتخاب کنید و یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس را به عنوان یک راه حل طولانی مدت نصب کنید.

چگونه می توانم سطوح سرب را در منابع آب شهری نظارت کنم؟

برای نظارت بر سطوح سرب در منابع آب شهری می توانید با بخش بهداشت محلی یا تامین کننده آب تماس بگیرید. همچنین می توانید کیفیت آب را با انجام آزمایشات منظم آب آشامیدنی کنترل کنید.

سیستم های تصفیه آب پرفکت واتر و نوین تصفیه در کدام مناطق موجود است؟

سیستم های تصفیه آب پرفکت واتر و نوین تصفیه در وب سایت به آبی با ارسال رایگان و نصب رایگان در سراسر ایران از طریق نصب توسط کارشناسان مجاز و آموزش دیده تصفیه آب نصب می شود همچنین می توانید با شماره های 09122592845-02138021 تماس بگیرید یا با ما مکاتبه کنید.

حمیدرضا کامیاب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *