اندازه گیری TDS چیست؟

اندازه گیری TDS چیست؟

TDS، که امروزه اغلب با آن مواجه می‌شویم، اساساً چگالی جامداتی را که در نتیجه انحلال در آب تشکیل می‌شوند، بیان می‌کند.

اندازه گیری TDS چیست؟

TDS، که امروزه اغلب با آن مواجه می‌شویم، اساساً چگالی جامداتی را که در نتیجه انحلال در آب تشکیل می‌شوند، بیان می‌کند. در این مرحله، دستگاه هایی نیز برای اندازه گیری این چگالی به وضوح ساخته شده اند. به لطف این ابزارها که به دستگاه های اندازه گیری TDS معروف هستند، مقدار کل مواد معدنی محلول در آب به راحتی مشخص می شود. بنابراین، چرا اندازه گیری مقدار کل طیف گسترده ای از مواد جامد در آب، از موجودات آلی و معدنی گرفته تا فلزات، مواد معدنی و نمک ها مهم است؟

افرادی که سبک زندگی سالم و ایمن را در پیش می گیرند به خوبی می دانند که آب چقدر برای سلامت انسان اهمیت دارد. با این حال، آب مصرفی نیز باید تمیز و سالم باشد. در غیر این صورت، ممکن است مشکلات جدی و ناراحتی ایجاد شود.

به لطف اندازه گیری TDS، به وضوح قابل درک است که آیا آب موجود قابل شرب است یا غیر قابل شرب. در نتیجه تحقیقات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، ارزیابی های زیر در مورد اندازه گیری TDS آب انجام شد:

 • اگر مقدار TDS کمتر از 300 باشد عالی است
 • اگر مقدار TDS بین 300 تا 600 باشد خوب است
 • اگر مقدار TDS بین 600 تا 900 باشد منطقی است
 • اگر مقدار TDS بین 900 تا 1200 باشد بد است
 • مقدار TDS بالای 1200 غیرقابل قبول است

با نگاه کردن به مقدار TDS آب که بر اساس همه این معیارها اندازه‌گیری می‌شود، تعیین می‌شود که چقدر آب سالم و سالم است. در نتیجه، در صورت لزوم، اقدامات مختلفی برای اطمینان از ایده آل شدن آب و تضمین افزایش کیفیت زندگی انجام می شود.

TDS Value چیست؟

مسئله دیگری که در بین کسانی که به مصرف آب سالم اهمیت می دهند این سوال است که مقدار TDS چیست. مقدار کل مواد جامد در آب توسط دستگاه هایی که برای اندازه گیری TDS استفاده می شوند تعیین می شود. این مقدار به عنوان مقدار PPM یعنی مقدار TDS بیان می شود.

PPM مخفف مفهوم گذشته در میلیون است. در زبان ما یک در میلیون ترجمه شده است. با توجه به این مقادیر، مقادیر TDS توسط آژانس حفاظت از طبیعت (EPA) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می شود. با توجه به این توصیه ها، شما این فرصت را خواهید داشت که فوراً متوجه شوید که آیا آبی که TDS اندازه گیری می کنید سالم است یا خیر.

با توجه به اندازه گیری های TDS، حداکثر مقدار در واقع 500 میلی گرم در لیتر (500 پی پی ام) است. آب در این سطح و پایین تر، مصرف سالم و ایمن را ارائه می دهد. مصرف آب بالاتر از این مقدار می تواند مشکلات سلامتی زیادی ایجاد کند.

با این حال، باید بدانید که مقدار TDS ممکن است بسته به فصول و شرایط آب و هوایی متفاوت باشد. به این ترتیب می توانید نتایج مطمئن تری به دست آورید و بر اساس آن گام بردارید. مثلا؛ در روزهای گرم تابستان، آب مناطقی مانند رودخانه ها، سدها یا دریاچه ها در اثر گرم شدن هوا تبخیر می شود. این ممکن است باعث افزایش غلظت مواد جامد محلول در آب شود. بنابراین، توجه به چنین جزئیاتی هنگام اندازه گیری TDS مهم است.

TDS چقدر باید باشد؟

آیا می خواهید آب آشامیدنی سالم و سالم مصرف کنید؟ سپس ابتدا باید یک اندازه گیری TDS انجام دهید. به این ترتیب، می توانید ارزش TDS آب خود را یاد بگیرید و در مورد اینکه چقدر برای سلامتی ایمن است، ایده بگیرید.

بنابراین، TDS چگونه باید باشد؟ بر اساس تحقیقات انجام شده در این نقطه، حداکثر مقدار آب باید 500 میلی گرم در لیتر (500 پی پی ام) باشد. این نتیجه پس از بررسی های انجام شده توسط آژانس حفاظت از طبیعت (EPA) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) به دست آمده است.

در این مرحله باید به سطح pH آبی که می نوشید نیز توجه کنید. اگر PH آب 7 تا 8.5 باشد، می توانید بدون نگرانی آب آشامیدنی مصرف کنید و با مصرف ایمن آن زندگی سالمی داشته باشید. با این حال، اگر مقدار TDS در آب در سطوح مورد نظر نباشد، انجام اقدامات احتیاطی لازم و استفاده از دستگاه های تصفیه آب مناسب برای رساندن آب به موقعیت ایده آل تری مفید خواهد بود.

مقدار TDS آب چقدر باید باشد؟

وقتی آب می نوشید، داشتن ایده ای در مورد چگالی مواد جامد در آب برای داشتن یک زندگی سالم بسیار مهم است. با داشتن اندازه گیری TDS می توانید به راحتی اطلاعاتی در مورد وضعیت فعلی آب آشامیدنی خود به دست آورید و در مواقع لزوم با استفاده از دستگاه های کمکی آب را قابل شرب تر و سالم تر کنید.

اولین چیزی که افرادی که در مورد سالم بودن یا نبودن آب تحقیق می کنند باید بدانند پاسخ به این سوال است که مقدار TDS آب چقدر باید باشد. در این مرحله، می توانید از لیست زیر نیز برای ارائه ایده استفاده کنید:

 • 0-17 TDS مقدار آب نرم (آب درجه یک)
 • 17-60 آب سخت با مقدار TDS پایین (آب درجه یک)
 • آب سخت متوسط ​​60-120 TDS (آب درجه دو، یعنی آب اصلی)
 • آب سخت 120-180 TDS (آب درجه 3، یعنی آب غیر قابل شرب)
 • 180-300 TDS مقدار آب بسیار سخت (آب درجه 4)
 • مقدار 300-1000 TDS آب بسیار سخت است
 • 1000-5000 TDS ارزش آب شور
 • مقدار 5000-15000 TDS آب بسیار شور است
 • 15000-30000 TDS ارزش آب نمک
 • آب دریا با مقدار TDS 30000 و بالاتر

مقدار بین 0-60 آب آشامیدنی در نظر گرفته می شود. این آب که از آن به عنوان نوعی آب چشمه نیز یاد می شود، برای مصرف آب بسیار سالم و سالم ایده آل است. با استفاده از روش های مختلف تصفیه می توان این مقدار را تا حد معینی کاهش داد. به عنوان مثال ، ارزش آب را می توان با تصفیه آب دریا تا حدودی بهبود بخشید. با این حال، باید بدانید که تنها بر اساس این ارقام حاصل از اندازه گیری TDS نمی توان به طور قطعی تعیین کرد که آیا آب موجود قابل اطمینان است یا خیر. ممکن است اندازه گیری های اضافی برای این مورد نیاز باشد.

چگونه TDS را اندازه گیری کنیم؟

به این سوال که TDS چگونه اندازه گیری می شود می توانیم به صورت زیر پاسخ دهیم. دستگاه های مختلفی وجود دارد که می توانید هنگام اندازه گیری TDS از آنها استفاده کنید. در حالی که برخی از آنها دستی هستند، برخی به صورت دیجیتالی طراحی شده اند. با این حال، برای دقیق ترین نتایج، باید از دستگاه های اندازه گیری دیجیتال TDS استفاده کنید.

دستگاه های دیجیتال TDS و چندین بار اندازه گیری آب یکسان به شما امکان می دهد تا مطمئن ترین و سالم ترین نتایج را به دست آورید. در این مرحله، باید بدانید که آب سالم باید حداقل 150 PPM و حداکثر 500 PPM باشد.

برای به دست آوردن اطلاعات در مورد کیفیت کلی و قابلیت اطمینان آب، همچنین باید اطلاعات واضحی در مورد مقدار هدایت و مقدار pH بدست آورید. اگرچه امروزه بسیاری از مردم به اندازه گیری pH توجه می کنند، اما اطلاعات روشنی در مورد مقدار رسانایی ندارند.

در واقع رسانایی به سطح خلوص آب اشاره دارد. این را می توان در نتیجه مقادیر به دست آمده با دستگاه های اندازه گیری TDS درک کرد. به همین دلیل استفاده از دستگاه های TDS برای ارزش خلوص آب بسیار مهم است.

حمیدرضا کامیاب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *